+420 604 904 210 cz en

Zdravé, komfortní a úsporné bydlení

Jak se provádí test

Princip měření BlowerDoor

Měřicí systém BlowerDoor Minneapolis je v současné době celosvětově nejúspěšnější zařízení pro měření těsnosti budov. Při měření se instaluje do vhodného otvoru v obálce budovy (okno, dveře) testovací rám, ve kterém je natažena krycí plachta. Do otvoru v plachtě se vloží BlowerDoor ventilátor. Při testu se uzavřou všechny venkovní okna a dveře a otevřou se všechny interiérové dveře do všech místností. Měřící BlowerDoor systém automaticky provede změření těsnosti budovy podle ČSN EN 13829.

Ventilátorem BlowerDoor se vysává vzduch z objektu a udržuje se konstantní tlakový rozdíl 50Pa. Stejné množství vzduchu které vysává ventilátor z budovy se do budovy nasává různými netěsnostmi v obálce budovy. Při tomto tlakovém rozdílu je možné provést vyhledání netěsností a to buď pomocí termokamery, citlivého anemometru (měřidlo rychlosti proudění vzduchu) a nebo kouřovým generátorem.

Doporučujeme provést měření těsnosti BlowerDoor v okamžiku, kdy je vzduchotěsná obálka budovy ještě přístupná a je možné provést případné opravy netěsností s malými náklady. Toto měření rodinného domu zabere asi 3 hodiny a je to investice, která se rozhodně vyplatí.

 

Popis provedení zkoušky Blower door test

Cílem měření je zjištění těsnosti (neprůvzdušnosti) pláště měřeného objektu. Průvzdušnost je v podstatě celistvost pláště budovy.
Princip zkoušky spočívá ve zjištění objemu vzduchu, který uniká netěsnostmi v plášti budovy.


Do budovy se instaluje zkušební rám a do něj se vloží ventilátor. Při zkoušce se vzduch do objektu vhání nebo se z něj vysává, podle toho, zda chceme vyvolat přetlak anebo podtlak uvnitř objektu. Po dosažení tlakového rozdílu se provede vlastní měření. Úkolem měření je zjistit jaké množství vzduchu je potřeba do objektu dodat, aby byl zachován stejný tlakový rozdíl. Množství vzduchu který při měření dodáváme ventilátorem je stejné jako množství vzduchu které uniklo netěsnostmi v plášti budovy. Výsledky měření se pak zpracují a stanoví se hodnota celkové průvzdušnosti obvodového pláště budovy. Měření probíhá plně automaticky a data jsou ukládána do PC.

 

Vyhledávání netěsností

Pro vyhledávání netěsností se používá termický anemometr, vyvíječ kouře, kouřové pero a při dostatečném teplotním rozdílu mezi interiérem a exteriérem termovizní kamera.