Rekuperace

Rekuperace představuje instalaci rekuperačních jednotek a rozvodů vzduchu do rodinných domů, bytů, škol a školek, které nabízejí účinné větrání se zpětným ziskem tepla. Jedná se o chytrý systém pro komfortní a kontrolované větrání prostorů, do kterého se vyplatí investovat.

Úvodní strana » Služby » Rekuperace

 

Jak rekuperace funguje?

Při rekuperaci prochází přiváděný venkovní čerstvý vzduch přes výměník, do kterého z druhé strany vstupuje teplý odpadní vzduch – ten ohřívá vzduch příchozí. Čerstvý a odpadní vzduch jsou od sebe oddělené soustavou kanálků, díky čemuž není možné, aby docházelo ke zpětnému průniku pachů z odváděného do přívodního vzduchu. A právě přes stěny těchto kanálků je teplo odpadního vzduchu předáváno vzduchu příchozímu neboli čerstvému. Účinnost rekuperačních jednotek je až 90%, tedy 90 % tepla odpadního vzduchu je předáno vzduchu čerstvému.

 

Výhodou rekuperace je také to, že ji lze využít prakticky ve všech typech budov při hygienicky nutném větrání. Rekuperační jednotky je možné nainstalovat dokonce i do klimatizovaných objektů, kdy v létě je přiváděný teplý vzduch ochlazovaný odváděným, klimatizací vychlazeným vzduchem.

Rekuperace rodinných i bytových domů

Nízkoenergetické a pasivní domy mají velmi nízkou spotřebu energie, přičemž velké množství této energie je uloženo v hmotě, která ztrácí jen pozvolna uložený výkon. Rekuperací svého rodinného domu vytvoříte zdravé prostředí během dne i noci, a to bez nutnosti utrácet za drahou technologii. Rekuperační jednotky umožní stálý přívod čerstvého vzduchu, jsou vybaveny filtry, zbaví dům nežádoucí vlhkosti a dokážou zabránit vzniku plísní. Za zmínku stojí i příjemné ochlazování domu, a to díky přívodu venkovního vzduchu přes chladící moduly, zemní kolektor a v letním období přes by-pass v rekuperační jednotce. Rekuperace bytových domů nabízí nejvyšší účinnost zpětného zisku tepla s minimem vynaložených financí. Kromě toho rekuperační jednotky zvládají kontinuální odsávání pachů z vaření, odérů z textilií, domácích zvířat a cigaretového kouře a zaručují bydlení v tichu.

Větrání škol a školek

Problém s větráním škol a školek se dá vyřešit rekuperací – nuceným větráním se zpětným získáním tepla. Rekuperace ve školách a školkách funguje autonomně, bez zásahu učitele, navíc umožňuje větrání kontrolovat a regulovat. Rekuperace škol a školek šetří energii, vytváří kvalitní vnitřní prostředí a nepřenáší povinnost větrání na učitele.

Jaký rekuperační systém zvolit?

Naše firma provádí instalaci rekuperačních jednotek od značek Jablotron, Brink, Atrea, Zehnder, Stiebel Eltron a Vaillant. Všechny z nich slouží pro řízené větrání v rekonstrukcích, nízkoenergetických a pasivních domech.. Stejně tak se dají použít kdekoliv, kde je potřeba zajistit příjemné vnitřní klima bez škodlivin a pachů. Každá z těchto jednotek plně nahrazuje přirozené větrání okny a díky rekuperaci tepla šetří náklady za energie v rodinných domech a bytech. Co se týká jejich volby, zákazník má možnost preferovat svého oblíbeného výrobce nebo si ho od nás nechat doporučit.

 

Většina námi montovaných jednotek je certifikována u Passive House Institutu (PHI) v německém Darmstadtu. Standardem spolupráce s námi je samozřejmě kompletní stavební projekt, jeho realizace, odborné seřízení, proškolení a záruční i pozáruční servis.

Odesláním formuláře souhlasíte s zásadami zpracování osobních údajů.

Pole označená * jsou povinná.